soL'un gözünden

2017

Ercan Bekçi - Turgut Yıldız


Reina Katliamı

1 Ocak 2017

Katliamlar yılı olarak anılacak 2016 henüz bitmemişken, önceki sene için son yeni sene için ilk denilecek saldırı gerçekleşti. İnsanların umutla bekledikleri 2017 daha ilk dakikasından yerini korku ve acıya bıraktı.

Barbaros Şansal Sınır Dışı Edildi: Linç Girişimi ve Gözaltı

2 Ocak 2017

Modacı Barbaros Şansal, sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edildi. Şansal, Türkiye'ye gelir gelmez havalimanı apronunda bir grup tarafından linç edilmek istendi. Şansal daha sonra polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Reina saldırısı sonrası sosyal medya paylaşımları nedeniyle sınır dışı edilerek getirildiği Türkiye'de gözaltına alınan Modacı Barbaros Şansal, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.


Yılın İlk İş Cinayeti

2 Ocak 2017

İzmir Aliağa'da demir çelik fabrikasında gerçekleşen patlamadan acı haber geldi. 4 işçinin yaralandığı patlamada 1 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi.

OHAL Yine Uzatıldı

4 Ocak 2017

TBMM, olağanüstü hâlin (OHAL) üç ay daha uzatılmasına yönelik tasarıyı kabul etti. Olağanüstü hâl, uzatılmaması durumunda 19 Ocak'ta sonlanacaktı. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından 20 Temmuz günü üç aylığına ilan edilen OHAL, Ekim ayında üç ay daha uzatılmıştı. Gece Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucu kabul edilen tasarıyla olağanüstü hâl ikinci defa uzatılmış oldu.


İzmir Saldırısı

5 Ocak 2017

İzmir Adliyesi C Kapısı önünde bir araçta patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çatışma çıktı. Saldırıda 1 polis ve 1 adliye çalışanı hayatını kaybederken, 10 kişi yaralandı. Saldırıyı daha sonra Kürdistan Özgürlük Şahinleri olarak bilinen TAK üstlendi.

İş Cinayetleri Hız Kesmiyor

8 Ocak 2017

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin verilerine göre, 2017 Ocak ayının ilk 7 gününde çeşitli iş cinayetlerinde 44 işçi hayatını kaybetti. İSİG raporuna göre 2016'da en az 1970 işçi hayatını kaybetmişti.


Donald Trump Yemin Etti ve Başkan Oldu

20 Ocak 2017

ABD'nin 45. Başkanı olarak Donald Trump yeminini etti. Trump'ın yemin töreni, Capitol Hill'de gerçekleşti. Yeni başkan, Barack Obama'ya da teşekkür etti.

Trump konuşmasında: “İktidarı Washington'dan alıp size, yani halka veriyoruz. 20 Ocak 2017, halkın yeniden bu ülkenin yöneticisi haline geldiği tarih olarak hatırlanacak. Birlikte Amerika'nın ve dünyanın rotasını belirleyeceğiz.Amerikan elleri ve Amerikan emeğiyle ülkemizi yeniden inşa edeceğiz. 2 basit kurala uyacağız: Amerikalı satın al, Amerikalı işe al. - Uygar dünyayı birleştirip radikal İslami terörü bitireceğiz” ifadelerini kullandı.

Anayasa Değişikliği Teklifi Meclis'ten Geçti

21 Ocak 2017

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa teklifinin Meclis'te onaylanması sonrasında, teşekkür konuşması yaptı.

Teklifin tümü üzerinde yapılan gizli oylamaya 488 milletvekili katıldı. Teklif 339 oyla kabul edilerek yasalaştı. Oylamada 339 kabul, 142 ret oyu kullanıldı; 5 oy boş çıktı, 2 oy ise geçersiz sayıldı. AKP'li milletvekilleri, oylama sonucunu ayakta alkışlayarak karşıladı.


TKP Yoluna Devam Ediyor

22 Ocak 2017

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde binlerce TKP'linin katılımıyla yapılan toplantıda Türkiye Komünist Partisi'nin yoluna devam ettiği ilan edildi.

Yedi TKP üyesi tarafından 27 Aralık’ta yapılan çağrı ve 2014 yılında TKP'nin devamlılığı için sorumlu tutulmuş Heyet'in açıklamasıyla, tüm Türkiye'den bu çağrıya yanıt veren binlerce TKP üyesi İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde buluştu.

Haber

KHK İle 4 Bin 464 Kişi Memuriyetten İhraç Edildi!

8 Şubat 2017

Yeni çıkan KHK ile 4 bin 464 kişi kamudan ihraç edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 417 kişi, Jandarma Genel Komutanlığı'nda 893 kişi görevden uzaklaştırıldı. YSK'da 10 kişi memuriyetten uzaklaştırıldı. Yargıtay'da 10 kişi meslekten ihraç edildi. TRT'de 88 kişi meslekten ihraç edildi. YÖK'e bağlı kurumlarda 330 akademisyen ihraç edildi. Dışişleri Bakanlığı'nda 48, İçişleri Bakanlığı'nda 49, Ekonomi Bakanlığı'nda 15 kişi ihraç edildi. Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nden 5’er akademisyen, diğer bölümlerden 9 akademisyen olmak üzere toplam 71 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi.


TSK'da Türban Serbest

22 Şubat 2017

TSK’da yeni türban düzenlemesi kabul edildi. Buna göre artık isteyen kadın subay ve astsubaylar türban takabilecek. İsteyen askeri öğrenciler de türban takabilecek.

Haber

Milyonlarca Emekçi Açlık Sınırında

24 Şubat 2017

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2017 yılı Şubat ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bin 502,38 TL olarak açıklandı. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut kirası, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarını ifade eden yoksulluk sınırı 4 bin 893,74 TL oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 874,97 TL olarak gerçekleşti. Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin “insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi” sağlaması için yapması gereken toplam harcama tutarı yılın daha ilk iki ayında 229 TL arttı ve bu tutarın 70 TL’si gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı.


İstanbul'da Helikopter Düştü

10 Mart 2017

İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı grubuna ait helikopter düştü. Helikopter kazasında 7 kişi öldü. Büyükçekmece'de düşen helikopterde 2 pilot, 4 yabancı ve 1 Türk yolcunun bulunduğu kaydedildi.

Dünya 1945'ten Beri Yüzleştiği En Ciddi İnsani Kriz İle Karşı Karşıya

11 Mart 2017

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O'Brien, dünyanın 1945'ten beri yüzleştiği en büyük insani kriz ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Haber


Hollanda Krizi

11 Mart 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rotterdam'a yapacağı uçuş izni Hollanda tarafından iptal edildi. Yapılan açıklamada "Çavuşoğlu'nun iniş izni hükümet kararıyla iptal edildi" denildi. Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edilmesinin gerekçesi olarak "güvenlik gerekçesi" gösterildi. Hükümet açıklamasında ayrıca "Yaptırım tehdidi, çözümü imkânsızlaştırdı" ifadelerine de yer verildi. Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, Türkiye'nin Rotterdam Konsolosluğu'na girmesine izin verilmedi.

HOLLANDA YENİ KOMÜNİST PARTİSİ VE TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ'NDEN ORTAK AÇIKLAMA

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA KRİZ BÜYÜYOR İNEK MESELESİ

İngiltere Meclisi AB'den Çıkış İçin Nihai Onayı Verdi

14 Mart 2017

İngiltere Lordlar Kamarası, Avrupa Birliği'nden çıkış kararı için kimi değişiklikler yapmıştı ancak parlamentonun alt kanadı, bu değişiklikleri kabul etmemişti. Bunun üzerine Lordlar Kamarası, söz konusu değişimler olmaksızın, AB'den çıkılmasını sağlayacak nihai kararı onayladı.


ABD Suriye'yi Vurdu

7 Nisan 2017

ABD, Suriye'ye yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi. Pentagon'dan yapılan açıklamada Suriye'ye 59 Tomahawk füzesi atıldığı ifade edildi. ABD, Humus yakınlarında El-Şayrat hava üsssünü hedef aldığını duyurdu. Saldırı sonucunda üsteki havaalanı, uçak hangarı ve petrol tankerleri zarar gördü. Ayrıca en az 15 jetin ya yok edildiği ya da zarar gördüğü öğrenildi.

Şaibeli Referandum

16 Nisan 2017

Türkiye, Anayasa değişikliği için refaranduma gitti. Anayasa'nın 18 maddesi oylandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumunun kesin sonuçlarını açıkladı. YSK'nın internet sitesinde duyurduğu seçim tutanağına göre, 'Evet' oyu verenlerin oranı yüzde 51.41, 'Hayır' oyu verenlerin oranı yüzde 48.59 olarak belirlendi. Şaibeli oranlar, Kurul'un duyurduğu referandumun resmi olmayan sonuçları ile aynı. Paylaşılan rakamlara göre, 25.157.463 seçmen 'Evet', 23.779.141 seçmen ise 'Hayır' oyu kullandı.

TKP'DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI
9 MADDEDE REFERANDUM ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA SOKAKLARDA PROTESTO


İşsizlikte Tarihi Rekor

18 Nisan 2017

DİSK'e bağlı araştırma enstitüsü DİSK-AR'ın işsizlik ve istihdam raporuna göre, resmi işsiz sayısı 4 milyona yaklaşırken, gerçek işsiz sayısı 7 milyon 109 bine yükseldi. 718 bin işsiz de iş bulma ümidini kaybetti. Bir yılda 700 bin kişi işsizler ordusuna katıldı.

Polis Helikopteri Düştü

18 Nisan 2017

Dersim'de içinde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat bulunan helikopter düştü.


AKPM Türkiye Kararını Açıkladı

25 Nisan 2017

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturum düzenlendi. Oturumda Türkiye'nin 2004'te çıktığı siyasi denetim sürecine yeniden alınmasına karar verildi.

9 Bin 103 Polis Açığa Alındı

27 Nisan 2017

Emniyet Genel Müdürlüğü “FETÖ” bağlantılı olduğu değerlendirilen 9 bin 103 polisi açığa aldı.


Wikipedia'ya Erişim Yasağı

29 Nisan 2017

İnternet dünyasının online ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia'ya Türkiye'den erişim yasağı getirildi. BTK'nin sorgu sayfasında mahkeme kararı olmaksızın "idari tedbir uygulanmaktadır" ifadesi yer aldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 19 Aralık'ta TBMM bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada , Wikipedia’nın yasaklanması ile ilgili olarak “Biz bu kadar terörle mücadele terör örgütleri ile hakaret eden ülke durumuna sokan, Atatürk’e hakaret eden Wikipedia’nın yayını durdurulur. Kusuru kendisinde arasınlar” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs

1 Mayıs 2017

İstanbul'da binlerce kişi 1 Mayıs mitinginde buluştu. Bakırköy'de yapılan kutlamalar saat 13:00'de başlarken, avukatların kurduğu 1 Mayıs Kriz Masası, İstanbul genelinde en az 105 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamaya göre, gözaltı işlemleri İstiklal Caddesi, Talimhane, Beşiktaş, Okmeydanı, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Mecidiyeköy’de yapıldı. 1 Mayıs'ın İstanbul'un ardından kitlesel mitinglerle karşılandığı iki kent Ankara ve İzmir oldu. İki kentte de binlerce emekçi 1 Mayıs alanlarındaydı. TKP, 1 Mayıs mitingine katıldığı kentlerde oluşturduğu kitlesel kortejlerle öne çıktı.

TKP: İŞÇI SINIFI GÜÇLÜDÜR SARAYLAR YIKAR, DİKTATÖRLER DEVİRİR
İSTANBUL'DA 1 MAYIS FOTOĞRAFLAR ANKARA VE İZMİR'DE 1 MAYIS


Erdoğan AKP'ye Üye Oldu

2 Mayıs 2017

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişikliği ile kurucusu olduğu AKP'ye yeniden üye oldu. 1961 Anayasası'ndan bu yana Cumhurbaşkanının parti üyesi olmama koşulu bulunuyordu.

Memur Maaşı Eriyor

3 Mayıs 2017

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte emekçilerin maaşındaki erimenin geldiği boyut da ortaya çıktı. Kamu emekçilerinin maaşının 166 lirası enflasyonla eridi.


Şişecam'da Grev Kararı

10 Mayıs 2017

Şişecam ile Kristal-İş arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Sendika tarafından 24 Mayıs tarihli grev kararı alınırken, greve katınlan fabrikalar:
Trakya Cam San. A.Ş. Trakya Fabrikası, Mersin Fabrikası, Şişecam Otomotiv A.Ş. Otocam Fabrikası, Trakya Yenişehir Cam San. A.Ş. Yenişehir Fabrikası, Anadolu Cam San. A.Ş. Mersin Fabrikası, Anadolu Cam Yenişehir San. A.Ş. Yenişehir Fabrikası, Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. Kırklareli Fabrikası ve Eskişehir Fabrikası ile Cam Elyaf San. A.Ş. Cam Elyaf Fabrikası

Haber

En Acı Anneler Günü

13 Mayıs 2017

İzmir'in Buca ilçesinden “Anneler Günü” etkinliği için Marmaris'e giden tur midibüsü virajı alamayınca uçuruma yuvarlandı. Kazada 24 kişi öldü, 10 kişi ağır yaralandı.


Manchester'da Saldırı

22 Mayıs 2017

İngiltere'nin Manchester şehrinde bir konser salonuna düzenlenen bombalı saldırıda 23 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı. Manchester kentinde bir konsere düzenlenen ve 23 kişinin öldüğü saldırıyı Irak-Şam İslâm Devleti (IŞİD) üstlendi. IŞİD'in haber ajansı Amaq'tan yapılan açıklamada, saldırının Irak ve Suriye'deki hava saldırılarına misilleme olduğu söylendi.

'Yurtta Sulh Konseyi' Davası Başladı

22 Mayıs 2017

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında “Yurtta Sulh Konseyi” üyelerinin de bulunduğu iddia edilen 26'sı general 221 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıklardan darbe girişiminin askeri kanadının bir numarası olduğu iddia edilen eski Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Akın Öztürk, savunmasında ''Bu hain darbe girişimiyle ilgim, hiçbir katkım hatta haberim bile yoktur'' ifadesini kullandı.


Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Tutuklandı

23 Mayıs 2017

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve 76 gündür açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, gözaltına alınmalarından bir gün sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklama kararında, "delillerin henüz tam toplanmamış olması tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri ve eylemlerin ceza süreleri dikkate alındığında adli kontrol koruma tedbirlerinin yetersiz kalacağı" gerekçesine yer verildi.

Haber

Şırnak'ta Helikopter Düştü

31 Mayıs 2017

Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan Cougar tipi helikopter kalkıştan üç dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. 13 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi. Yaşamını yitiren askerler içerisinde Tümgeneral Aydoğan Aydın, 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş ve 1 üsteğmen bulunuyor.


Enis Berberoğlu Hakkında Tutuklama Kararı

14 Haziran 2017

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT'e ait TIR'ların durdurulması ile ilgili görüntülere ilişkin davada tutuklama kararı çıktı. Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verildi.

Adalet Yürüyüşü Başladı

15 Haziran 2017

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında “askeri casusluk” yaptığı iddiasıyla 25 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş çağrısı yaptı. "Adalet Yürüyüşü", CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'ta yaptığı basın açıklamasının ardından başladı.


AP'den Türkiye Kararı

6 Temmuz 2017

Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakereleri dondurma çağrısını içeren raporu kabul etti. Avrupa Parlemantosu Türkiye Raportörü Kati Piri tarafından hazırlanan raporun 477 evet oyu aldığı öğrenildi. 64 parlamenter ise müzakerelerin devam etmesi yönünde oyunu kullandı. Raporda, “16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde” Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” çağrısı yer alıyordu.

Adalet Yürüyüşünde Miting Günü

9 Temmuz 2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde, 15 Haziran'da başlatılan "Adalet Yürüyüşü", Maltepe Meydanı'nda sona erdi. Kılıçdaroğlu, miting alanında yaptığı açıklamada "Kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin, ilk adımımızdır" ifadesini kullandı.


Darbe Girişiminin Birinci Yılında TBMM'de Özel Oturum

15 Temmuz 2017

Darbe girişiminin 1. yılı. TBMM Genel Kurulu'nda 15 Temmuz özel oturumu yapıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki 15 Temmuz Özel Oturumu'nda Meclis'teki 4 partinin temsilcileri kürsüden hitap etti. Oturum öncesi, milletvekillerinin masalarına bırakılan özel çantalar dikkat çekti. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

OHAL 3 Ay Daha Uzatıldı

17 Temmuz 2017

OHAL'i dördüncü defa uzatan Başbakanlık Tezkeresi, Genel Kurul'da yapılan oylamada kabul edildi. OHAL üç ay daha uzatıldı. 21 Temmuz 2016'dan beri OHAL'deyiz.


AKP'nin Yeni Müfredatı: Cihat!

18 Temmuz 2017

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacak yeni müfredatı açıkladı. Yılmaz, "Cihat bizim dinimizde bir unsur, rahatsız olmaya gerek yok" dedi. Her müfredatın başına "Değerler Eğitimi" eklendi. Beden eğitimi dersinin adı "Beden Eğitimi ve Spor" olarak değiştirildi.

Haber AYDINLANMA HAREKETİ'NDEN BULUŞMA MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN İNCİLER

İşte Yeni Kabine

19 Temmuz 2017

24 Mayıs 2016'da Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. hükümette kabine değişikliği yapıldı. 16 Nisan referandumundan sonra beklenen kabine değişikliği netleşti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Binali Yıldırım, değişen bakanları açıkladı. Altı isim kabine dışında kaldı.


Venezuela'da Zafer Maduro'nun

31 Temmuz 2017

Venezuela'da yeni anayasayı yazacak olan Kurucu Meclis'in üyelerini belirleyen seçim Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin zaferiyle sonuçlandı. ABD destekli muhalefetin her türlü saldırısı ve boykot çağrısına rağmen 8 milyondan fazla seçmen sandık başına gitti. Seçim zaferi sonrası konuşan Maduro, "Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy" dedi.

Akıncı Üssü Davası Başladı

1 Ağustos 2017

Akıncı Üssü davası Ankara'da görülmeye başladı. Sanıklar duruşma salonuna tek tek getirildi. Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek, Harun Biniş ilk kez, Genelkurmay davasında da yargılanan darbe girişiminin bir numaralı sanığı olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve bazı askerler ikinci kez hakim karşısına çıktı.


Ramil Gulivey Şampiyon Oldu

10 Ağustos

Ramil Guliyev Diamond League'in Birmingham ayağında 200 metre yarışında 20.17'lik derecesiyle birinci oldu. 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden Ramil Guliyev, erkekler 200 metrede altın madalya kazanmıştı.

Yemen'de Kolera Salgını 500 Bini Geçti

14 Ağustos 2017

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yaptığı bir yazılı açıklamada ülkede dört aydır devam eden kolera salgınında şu ana kadar bin 975 kişi hayatını kaybetti ve yarım milyondan fazla insana hastalık bulaştı.

Haber


Tarihin En Büyük Güneş Tutulması Yaşandı

21 Ağustos 2017

ABD'de 1918'den bu yana gerçekleşen ilk tam güneş tutulması, birçok eyalette milyonlarca kişi tarafından izlendi. Bazı eyaletlerde yüzde yüz, bazılarında da kısmen gözlemlenen güneş tutulması, 21 Ağustos'ta öğle saatlerinde ay dünya ile güneş arasında geçerken gerçekleşti ve yaklaşık 3 dakika boyunca güneşin ışınlarının dünyaya ulaşmasını engelledi..

İki Yeni KHK Yayınladı

25 Ağustos 2017

Resmi Gazete’de yayımlanan 693 sayılı KHK ile 922 kişi kamudaki görevinden ihraç edildi. Kürt basınından üç yayın kapatıldı. Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu kurulmasına karar verildi. MİT müsteşarının sorumluluğu Cumhurbaşkanlığı'na verildi. Kararname ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığından emekli 3, Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli 10 personelin rütbeleri alındı.Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 32 bin 12 (Bu sayının içinde 2 bin 500 komiser muavini, 22 bin polis) kişilik yeni kadro açıldı. Adalet Bakanlığı'nda 4 bin hakim ve savcı, 2 bin hakim adayı; Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda 100 müfettiş ve 7 bin bekçi kadrosu açıldı. Özel Harekat Daire Başkanlığı’na ise 3 bin 4 kişilik kadro açıldı.


Muzaffer İzgü Hayatını Kaybetti

26 Ağustos 2017

Çocuk ve gençlik kitapları ile unutulmaz eserler bırakan usta yazar Muzaffer İzgü'yü kaybettik. 84 yaşındaki Muzaffer İzgü bir süredir tedavi görüyordu.

Zafer Çağlayan O Dosyaya Girdi

6 Eylül 2017

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Türkiye'nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtı.

Dava kapsamında Çağlayan tam 55 yıl hapis cezası talebiyle yargılanacak. Çağlayan'ın on milyonlarca dolarlık nakit ve mücevheri rüşvet olarak aldığı iddia edildi.

Haber


Erdoğan'dan S-400 Açıklaması

12 Eylül 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminin satın alınması konusunda imzaların atıldığını ve Türkiye'nin kaparo ödemesini Moskova'ya gönderdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi" dedi. S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi bulunmuyor.

Aysel Tuğluk'un Annesinin Cenazesine Saldırı

13 Eylül 2017

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk toprağa verildi. Cenazeye katılanlar, bir grup faşistin saldırısına uğradı. Saldırı sonrası cenaze mezardan çıkartıldı. Hatun Tuğluk'un cenazesi defnedilmek üzere gece saatlerinde otobüsle Dersim'e götürüldü.

Haber


AKP TEOG'u Kaldırdı

19 Eylül 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren TEOG resmen kaldırıldı. Erdoğan, "Ben küçükken böyle bir sistem yoktu" dedikten sonra sınav sistemi AKP iktidarında tam altıncı kez değişmiş oldu. Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, TEOG'un yerine gelecek sistemin, yüz binlerce öğrenci için imam hatibi zorunlu hale getireceğini ve torpil oranlarında patlama yaşanacağını söyledi.

Kadir Topbaş İstifa Etti

22 Eylül 2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana sürdüren Kadir Topbaş, istifa ettiğini açıkladı. Kararını İBB'de düzenlediği basın toplantısında duyuran Topbaş, istifasının nedenini ise açıklamadı.


Itır Esen'in Tacı Geri Alındı

22 Eylül 2017

Miss Turkey World güzeli seçilen Itır Esen’in tacı geri alındı. Esen’in tacının, sosyal medya paylaşımları arasında görülen bir tweet’i nedeniyle alındığı açıklandı. AKP'nin TV kanalında Esen'i hedef alan bir haber sunumu yapılmış, sosyal medyada tacın geri alınması istenmişti. Esen'in yerine, birinciliğe yarışmanın ikincisi Aslı Sümen getirildi.

Tezkere Kabul Edildi

23 Eylül 2017

TBMM Genel Kurulu'nda, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.


Merkel Dördüncü Defa Kazandı

24 Eylül 2017

Almanya'da sandık çıkış anketi sonuçlarına göre yüzde 33.5 oy alan Merkel, dördüncü kez genel seçimleri kazandı. Ayrıca II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bir Nazi partisi de parlamentoya girdi.

IKBY'de Referandum Yapıldı

25 Eylül 2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bağımsızlık referandumu gerçekleştirildi. IKBY'de gerçekleştirilen referandum açıklama yapan Mesud Barzani: “Son 25 yıldır kimseye tehdit olmadığımızı kanıtladık, herkesle barış seçeneğini seçtik. Teröre karşı savaşta uluslar arası koalisyonun önemli bir tarafı olarak kalmaya devam edeceğiz. Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan göçzedeler evlerine dönene kadar güvende olacaklar. Kürdistan halkına, verdiği kurbanlara karşı cezalandırılma tehdidiyle yanıt verilmesini şaşkınlıkla karşılıyoruz” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumundan yüzde 93,3'le "evet" çıktı.


ABD'de Konsere Saldırı

2 Ekim 2017

ABD'de Las Vegas'taki bir konsere silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 58 kişi hayatını kaybederken, 500 kişi de yaralandı.

Katalonya: Bağımsızlık Hakkını Elde Ettik

2 Ekim 2017

Katalonya Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont Pazar günkü referandum sonrası bağımsızlık ilanı hakkını elde ettiklerini söyledi. Diğer Katalan liderlerle birlikte televizyondan halka hitap eden Puigdemont, tek taraflı bağımsızlık ilanı kapısının açıldığını belirtti. Puigdemont böylesi bir durumda kuracakları devletin bir "Cumhuriyet" olacağını da vurguladı.


Celal Talabani Hayatını Kaybetti

3 Ekim 2017

Irak eski cumhurbaşkanı Celal Talabani, 84 yaşında vefat etti.

'Müftü Nikahı' Kabul Edildi

5 Ekim 2017

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Yapılan Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Düzenleme ile, AKP müftüleri yetkilendirerek, resmi nikah kıymalarının önünü açtı. Artık il ve ilçe müftüleri de, evlendirme memurları arasına ekleniyor. Tasarının yasalaşması, medeni hakların hukuksal güvencesinin ortadan kalktığı, çok eşlilikten çocuk evliliklerine kadar çok yönlü bir parçalanmayı beraberinde getiriyor.

Haber


ABD Vize Başvurularını Süresiz Durdurdu

8 Ekim 2017

ABD vize başvurusunu askıya aldı. Türkiye'den yapılan vize başvuruları süresiz durduruldu. ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada; "Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

TÜPRAŞ'ta Patlama

11 Ekim 2017

Koç Holding'e ait Tüpraş'ın İzmir Aliağa'daki rafinerisinde depolama tankında patlama meydana geldi. Edinilen bilgiye göre patlamada dört işçi yaşamını yitirdi, bazı işçiler yaralandı. Ölen işçilerin taşeron oldukları öğrenilirken, Tüpraş'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere hayatını kaybetmiş, yaralı Halil İbrahim Kavlak'ın ise tedavisine devam edilmektedir."

Haber TKP AÇIKLAMASI PATLAMANIN NEDENİ TÜPRAŞ'IN YALANLARI


TSK İdlib'e Girdi

12 Ekim 2017

TSK güçleri “çatışmasızlık bölgeleri” için saat 22.15 itibarıyle İdlib’e girdi. Operasyonda 30 zırhlı araç ve 100’ü aşkın asker yer aldı. Öte yandan 15 tank, Oğulpınar Karakolu ile sınıra örülen duvar arasına konuşlandırıldı.

Erdoğan'dan 'Vize Krizi'ne İlişkin Açıklama

12 Ekim 2017

Saray'da ABD gerilimine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, polislerin artık ABD üretimi Sig Sauer silahını kullanmayacağını söyledi.


Üniversiteye Giriş Sınavı Değişti

12 Ekim 017

YÖK Başkanı Saraç üniversiteye giriş sınavlarında gidilecek değişiklikleri açıkladı. Saraç, sınav sürecinin dört aya yayılmasının sonlanacağını sınavın bir hafta sonunda bitireleceğini söyledi. Sınavda MEB müfredatı esas alınacak. Saraç 18 olan puan türü sayısının düşürüleceğini söyledi. Türkçe ve Temel Matematik alanları bütün puan türleri için önem arz edecek. Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilecek. Adaylar iki ayrı teste katılacak. İlk oturum Türkçe ve Temel Matematikten oluşacak.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurulan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) iki oturumunun iki ayrı günde yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, birinci oturum (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturum ile Dil Sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar yapılacak.

Somali'de Katliam

15 Ekim 2017

Somali'nin başkenti Mogadişu'da 14 Ekim’de bomba yüklü kamyon ile düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 358'e çıktı. Yaralıların bir kısmı da tedavi için Türkiye’ye gönderildi.


Irak Güçleri Kerkük'te

16 Ekim 2017

Irak güçleri, yaptıkları operasyonla Kerkük'teki askeri üs, petrol sahaları ve havalimanını ele geçirdi. Kerkük tamamen kontrol altına alındı, Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

OHAL 5. Kez Uzatıldı

17 Ekim 2017

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü halin (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, Meclis'te kabul edildi.


Komutan İssam Zahreddin Hayatını Kaybetti

18 Ekim 2017

Suriye ordusu tümgenerallerinden İssam Zahreddin, Deyrezzor'a bağlı Sakr Adası'nda IŞİD'e yönelik operasyonları yönetirken yaşamını yitirdi. Operasyon sırasında mayına basarak yaşamını yitiren 56 yaşındaki Zahreddin, Tuğgeneral Süheyl Hassan ile birlikte Suriye ordusunun sahip olduğu en yetenekli iki komutandan biri olarak kabul ediliyordu. Üç yıl boyunca kuşatma altındaki Deyrezzor'da kısıtlı bir güçle IŞİD'in onlarca saldırısını püskürten Zahreddin, cephede askerleriyle birlikte savaşması nedeniyle Suriye halkının ilgi odağı olmuştu.

Haber Uğurlama Töreni Deyrezzor Operasyonu

Semih Özakça Tahliye Edildi

20 Ekim 2017

Açlık grevindeki tutuklu eğitimcilerden Semih Özakça tahliye edildi. Özakça ile tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen’in ise tutukluluğunun devamına karar verildi. Akşam saatlerinde cezaeviden çıkan Özakça'nın tahliye sonrası ilk fotoğrafı paylaşıldı.


Akşener'de Yeni Parti Hamlesi

25 Ekim 2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile yollarını 2016 yılında ayıran Meral Akşener İyi Parti adında kurduğu siyasi partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'nın ilgili birimine teslim etti.

Gökçek İstifa Etti

28 Ekim 2017

Erdoğan tarafından istifaya zorlanan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, düzenlediği basın toplantısıyla istifa ettiğini duyurdu. Gökçek, "Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın emrine uyarak belediye başkanlığı görevini bırakıyorum" dedi. Gökçek, 23 yıldır (8617 gün) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyordu. Gökçek'in yerine Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna getirildi.

Haber KASA TAM TAKIR İSTİFA EDEREK KURTULDUM SANMASIN


TKP'den Büyük Buluşma: Sosyalizm Cumhuriyet'e Çok Yakışacak

28 Ekim 2017

Türkiye Komünist Partisi, İzmir Fuar Açık Hava Tiyatrosu'nda büyük bir etkinlik gerçekleştirdi. Cumhuriyet'in 94'üncü, Ekim Devrimi'nin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla yapılan etkinliğe büyük ilgi gösterildi. Yağmura rağmen Fuar Açık Hava Tiyatrosu tıklım tıklım dolarken, etkinlik büyük bir coşkuyla tamamlandı.

Haber

AKP'de Tehditli İstifa

30 Ekim 2017

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur “Ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var” diyerek hem AKP hem de belediye başkanlığı görevinden istifa etti.


BM Genel Kurulu: Küba'ya 'Evet', Ablukaya 'Hayır'

2 Kasım 2017

26 yıldır Küba’nın BM Genel Kurulu’na sunduğu ABD ablukasının kaldırılması tasarısı dün tekrar kurulda oylandı. Oylama öncesinde yapılan konuşmalarda konuşan farklı ülkelerin temsilcileri ablukanın kaldırılması gerektiğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda oylamadan saatler önce Jamaika Parlamentosu, Küba halkını önemli ölçüde etkileyen ablukayı kınayan bir önergeyi dokuzuncu kez oybirliği ile kabul etti.

Deyrezzor IŞİD'den Tamamen Temizlendi

3 Kasım 2017

Suriye ordusu ve müttefikleri, Deyrezzor kentinde kalan son IŞİD'lileri de temizlemek için harekâta başladı. Devlet televizyonu kentin tamamen kurtarıldığını söyledi.


Erdoğan'ın AKM'yi Yıkma Plan

6 Kasım 2017

Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı döneminden beri hayalini kurduğu AKP'nin Taksimi'ni inşa etmeye soyundu. Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılmasıyla başlayacak olan sürecin nereye evrileceği merak konusu.

Maden İşçileri Direnişe Geçti

7 Kasım 2017

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocaklarında çalışan gece vardiyası işçilerinin ocaktan çıkmama eylemine gündüz vardiyasındaki işçilerden de destek geldi. İşçiler 21 saat boyunca madende direnirken, sendikanın talebiyle eylemi şimdilik sona erdirdi.

Hükümet Karanlığı Kalıcı Hale Getirdi

8 Kasım 2017

Yaz saati uygulaması torba yasada yapılan bir düzenlemeyle kalıcı hale getirildi. Hükümetin "2018'de uzatılmayacak" yönünde, Danıştay'ı atlatmak üzere verdiği taahhüt de geçersiz hale geldi. Hükümet "tasarruf yapıyoruz" dese de faturalar yükseliyor. Uzmanlar uygulamanın toplum sağlığı ve kamu yararını gözetmediğini söylüyor.

KOMÜNİST GENÇLER İTÜ REKTÖRÜNE SORDU PSİKESOL: YAZ SAATİNE DAİR HERŞEY İŞTE GERÇEKLER KARANLIĞIN NEDENİ BELLİ OLDU


Irak'ta Büyük Deprem

12 Kasım 2017

Irak'ın Süleymaniye kentinde 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İran’ın batı illerini de etkileyen 7.3 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 430'a yükseldi. Yaralı sayısının ise 7 bin 156 kişiyi geçtiği bildirildi.

Erdoğan Atatürkçü Olursa

13 Kasım 2017

Kemal Okuyan:Uzun adam antiemperyalist oldu, yavaş yavaş Cumhuriyetçi oldu, şimdi de Atatürkçü oluyormuş… Herkesin Cumhurbaşkanı diyeceklermiş ona… Yeni strateji buymuş. CHP içinden bu stratejiye destek verecekler çıkacakmış. Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra değişiyormuş. Ah, bir de laikliğin değerini kavrasaymış! Ama az bekleyin, iki vakte kadar o da olacakmış...

KEMAL OKUYAN: ERDOĞAN ATATÜRKÇÜ OLURSA ERDOĞAN'IN ÇIKIŞI GÜLÜNÇ DEĞİL


AİHM'den 'FETÖ' Başvurularına Ret

14 Kasım 2017

AİHM, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yapılan yaklaşık 25 bin başvuruyu, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'nu adres göstererek reddetti.

Rakka Sırları BBC ile Kabul Gördü

14 Kasım 2017

BBC; Amerika Birleşik Devletleri ve YPG'ye bağlı Kürt milislerin operasyonuyla kurtarıldığı belirtilen Rakka’dan IŞİD militanlarının aslında bir anlaşmayla çıkarıldığını ortaya koyan bir haber yayımladı. BBC tarafından ortaya atılan iddia daha önce Suriye tarafından gündeme getirilmişti. Öte yandan belgeler Rusya'nın uydu üzerinden çektiği konvoy fotoğraflarıyla desteklendi.


ABD'ye Rıza Sarraf Notası

15 Kasım 2017

Türkiye, ABD'de tutuklu yargılanan Rıza Sarraf'ın durumuyla ilgili olarak ABD yönetimine nota verdi. Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yazılı açıklama yapması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'ye verilen notada 'Sarraf'ın can güvenliğinden endişe duyulduğu' ifade edilerek, nerede bulunduğu konusunda bilgi verilmesi istendi.

Soçi'de 3'lü Zirve

22 Kasım 2017

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Soçi zirvesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Suriye'nin kaderi görüşülmüştü.

Haber MUSTAFA TÜRKEŞ SOÇİ'Yİ YAZDI ORHAN GÖKDEMİR SOÇİ'Yİ YAZDI İLKER BELEK'Yİ YAZDI


Mısır'da Camiye Saldırı

24 Kasım 2017

Mısır'ın Ariş kentinde bir camiye IŞİD'liler tarafından önce bombalı saldırı düzenlendi daha sonra ise makineli tüfeklerle ateş açtı. Saldırıda 309 kişi hayatını kaybetti.

Fidel'siz 1 Yıl

25 Kasım 2017

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun ölümünün birinci yıldönümü 25 Kasım. Küba halkı devrimin sembolü haline gelmiş liderlerine bağlılığını devrime ve sosyalizme sahip çıkarak gösteriyor.


Sarraf Davası Başladı

28 Kasım 2017

Rıza Sarraf davası olarak bilinen dava başladı. Sarraf suçlamaları kabul etti, tanık olarak dinlenecek, Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ise tek yargılanacak.

Kılıçdaroğlu'ndan Man Adası Belgeleri

28 Kasım 2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu, kardeşi, eniştesi ve dünürüne ait olduğunu iddia ettiği ve yurtdışına milyonlarca dolar para transferini içeren belgeleri açıkladı. Cumhurbaşkanı avukatı iddiaların tamamı yalan, belgelerin tamamı sahtedir şeklinde açıklamada bulundu.

Haber


ABD Türkiye'ye Operasyonu Mu Yapıyor?

29 Kasım 2017

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belgeler ve eski Sarraf davasında yaşanan gelişmeler Türkiye gündemini sarsmaya devam ediyor. Halk için neyin doğru olduğunu açığa çıkartmak giderek daha önemli hale geliyor. Türkiye Komünist Partisi, sistem dışı bir yaklaşımı cesurca hatırlatan açıklamalarıyla siyasetteki taraflaşmada sistem dışı bir odak ortaya çıkartıyor.

Rıza Sarraf ve Yakınlarının Mal Varlıklarına El Konuldu

1 Aralık 2017

ABD'de görülen ''Atilla, ABD'ye karşı'' davasında itirafçı konumunda bulunan ve İran'a yönelik ambargonun delinmesi sırasında kilit rol oynayan Rıza Sarraf'ın ve yakınlarının mal varlıklarına el koyma kararı geldi. Gerekçe “Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine siyasal ve askeri casusluk maksadı ile temin etmek” olarak açıklandı.

ÖZGÜR ŞEN SARRAF DAVASINI YAZDI KEMAL OKUYAN SARRAF DAVASINI YAZDI AYDEMİR GÜLER SARRAF DAVASINI YAZDI


Nuriye Gülmen Tahliye Edildi

1 Aralık 2017

KHK ile ihraç edildiği işine dönebilmek için başladıkları açlık grevinin 76. gününde tutuklanan ve 193 gündür tutuklu bulunan akademisyen Nuriye Gülmen’e, örgüt üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay ceza verilerek, tahliyesine karar verildi. Mahkeme Semih Özakça ile Acun Karadağ’ın da beraatine karar verdi.

AKP'den Enflasyon Yalanları

4 Aralık 2017

Kasım ayında enflasyon rekor düzeyde artarken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuya dair pembe bir tablo çizdi. Ancak fiyatların dünya geneline kıyasla artması Türkiye ekonomisinin yapısal çarpıklığını açıklar nitelikte.

EKONOMİ YALANLARI


Halk Oyunları Ekibi İltica Etti

5 Aralık 2017

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesi Kasım ayında Macaristan'da yapılan bir organizasyona katıldı. Ancak yaş ortalaması 20'nin üzerinde olan ve yeni lisans çıkardıkları öğrenilen 16 kişilik kafileden 11 kişinin Macaristan'a iltica ettikleri ortaya çıktı.

ABD'den Kudüs Kararı

6 Aralık 2017

ABD Başkanı Donald Trump, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum." açıklamasında bulundu. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan tarihteki ilk ülke ABD oldu. Öte yandan Trump'ın bu açıklaması Ortadoğu'da ve dünyanın pek çok ülkesi tarafından tepkiyle karşıladı. Kararın ardından Filistin'de yükselen tepki gün geçtikçe devam ediyor.


65 Yıl Sonra İlk: Erdoğan Yunanistan'da

7 Aralık 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti. Cumhurbaşkanı düzeyinde 65 yıldır bu ülkeye ziyaret gerçekleşmiyordu.

Irak'tan IŞİD'e Karşı Zafer İlanı

9 Aralık 2017

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi tarafından, IŞİD'e karşı yapılan operasyonların sonlandığı duyuruldu. Irak Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın IŞİD'den kurtularak tamamen özgürlüğüne kavuştuğunu açıkladı.


AKP'nin Tetikçi Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na Tehditler

10 Aralık 2017

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kılıçdaroğlu, senin aklın gibi ipin de çürüktür. Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum sen bittin" dedi.

Ysk Değişikliği Resmi Gazetede

12 Aralık 2017

YSK’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun sessiz sedasız Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme içeriğindeki muğlak ifadelerle AKP'ye büyük olanaklar sunuyor. Birçok başlık AKP'li kurulun canı nasıl isterse ona göre düzenlenebilecek... Kısacası seçim sandıkları artık çok daha fazla güvensiz hale gelmiş durumda.

Haber


Patronlukta Yeni Dönem: 'FETÖ' İhbarı

14 Aralık 2017

Alarko Holding Yönetim Kurulu üyesi Leyla Alaton, şirketlerindeki bazı çalışanların "FETÖ'ye bilgi sızdırdığı" iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Rıdvan Dilmen'den Hadsiz Açıklama

15 Aralık 2017

Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Tayyip Erdoğan ve ailesini ne kadar çok sevdiğini anlattığı programda Erdoğan için Deniz Gezmiş benzetmesi yaptı.

Haber


Aziz Nesin 102 Yaşında

20 Aralık 2017

Karanlığa karşı açılmış aydınlık bir bayrak, o aydınlık için çalışmak, aydınlık olana inanmak... Bir an bile umutsuzluğa kapılmadan, inanç ve inadı elden bırakmadan... Aydın olmanın sorumluluğuyla mücadele ve üretimle dolu geçen 79 sene… İyi ki doğdun Aziz Nesin...

İki Yeni KHK Yayımlandı

24 Aralık 2017

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Karar-name(KHK), Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan yeni KHK'larda en çok dikkat çeken maddeler şu şekilde:

"Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, askerlik görevle-rini yerine getiren yükümlülerle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya berta-raf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak, silah altın-dakiler istemeleri durumunda terhis edilecek."

"696 sayılı KHK kapsamında, "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar" nedeniyle ce-zaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilecek."