• 1 Kasım'ın Ardından

    KANLI BİR AY

    Ali Ufuk Arikan - Turgut Yıldız

    1 kasım'ın ardından

7 Haziran'dan sonra başlayan kanlı günler 1 Kasım'dan sonra da kesintisiz biçimde sürüyor. 1 Kasım'dan bu yana en az 115 kişi hayatını kaybederken hem HDP hem de hükümetten "buzdolabı" açıklamaları gelmeye devam ediyor.

7 Haziran seçimleri sonrası Türkiye 1 Kasım'da yeniden sandık başına gitti. AKP'nin tek başına iktidarıyla sonuçlanan seçimlerin ardından Türkiye yine kanlı bir ayı geride bıraktı. Seçim gününde başlayan ölümler, ay sonuna kadar aralıksız devam etti. Ölümlere ilişkin hükümet cephesinden "silah bırakılana kadar kesintisiz devam edecek" ve "çözüm süreci buzdolabından çıkabilir" açıklamaları gelirken HDP cephesinden ise "sürecin buzdolabından çıkması" çağrıları yükseliyor.7 HAZİRAN'DAN SONRA YÜKSELDİ


7 Haziran seçimleri sonrası Türkiye kanlı bir 4 ay geçirdi. Sivil, polis, asker, korucu ve PKK üyelerinin de aralarında bulunduğu 602 kişi bu 4 ayda hayatını kaybetti. Suruç'la başlayan ve Ceylanpınar'da 2 polisin evinde öldürülmesi sonrası artan ölümler 1 Kasım'a kadar durmadı. Ankara Katliamı'nda 102 yurttaşın hayatını kaybetmesiyle doruk noktasına ulaşan katliamlar sonrasında PKK 10 Ekim'de tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Bu açıklamanın ardından da operasyonlar ve çatışmalarla birlikte karşılıklı ölümler devam ederken 1 Kasım seçimlerine oluk oluk kan akan bir ortamda girildi.

1 KASIM'DAN SONRA KAN VE BUZDOLABI


1 Kasım'da AKP'nin tek başına iktidara gelmesiyle birlikte HDP cephesinden "müzakere" ve "çözüm süreci yeniden" açıklamaları gelirken AKP ise "sürecin buzdolabı"ndan çıkabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna karşın sokağa çıkma yasağı ve çatışmalarla birlikte sivil ölümleri kesintisiz biçimde devam etti.

1 Kasım'dan sonra yaşanan ölümler AKP'nin yeniden tek başına iktidara gelmesiyle heveslenenlerin bir kısmını şaşırtırken ölümlerle birlikte gelen "buzdolabı ve çözüm" süreci çağrıları da dikkat çekiyor.Seçimden sonra HDP cephesinden "müzakere" ve "çözüm süreci yeniden"
açıklamaları gelirken AKP ise "sürecin buzdolabı"ndan çıkabileceğine
ilişkin açıklamalarda bulundu.


Fotoğraf: Selin Asker / soL

Selin Asker


İşte 1 Kasım seçimleri sonrası gün gün yaşanan ölümler:


2 Kasım, Kızıltepe: Kızıltepe'de, Ankara Katliamı protestosuna yönelik polis saldırısında gerçek mermi kullanılması sonucu yaralanan ve hastanede tedavi gören Ahmet Ünal hayatını kaybetti.
2 Kasım, Silvan: Polisin zırhlı araçtan açtığı ateş sonucu 22 yaşındaki Müslüm Tayar hayatını kaybetti.
2 Kasım, Huber Köşkü-İstanbul: Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü önünde güvenlik görevlisinin silahını alarak havaya ateş açan, ardından silahı başına dayayıp intihar eden Fatih Ürker hayatını kaybetti. Ürker'in neden böyle bir eylem yaptığına ilişkin açıklamada bulunulmadı. Link
3 Kasım, Yüksekova: Yüksekova'da polisin mahalleye düzenlediği operasyonda 20 yaşındaki Doğan Doğma ve 18 yaşındaki Çetin Dara hayatını kaybetti. Link
3 Kasım, Siirt: Siirt'te seyir halindeki sivil araca polisin dur ihtarına uymadığı iddiasıyla ateş açtı. Bir kişi hayatını kaybederken, medya ölen kişinin PKK üyesi olduğunu iddia etti.
3 Kasım, Hakkari-Merkez: Hakkari'de Medrese Mahallesi’ndeki eyleme polisin saldırısı sonucu 21 yaşındaki Zeynel Kaya hayatını kaybetti.
3 Kasım, Silvan: Sokağa çıkma yasağının bulunduğu Sivan'da polisin düzenlediği operasyonda vurulan 20 yaşındaki Serpil Polat hayatını kaybetti.
4 Kasım, Yüksekova: Yüksekova'da PKK ile çıkan çatışmada 2 asker hayatını kaybetti. Link
4 Kasım, Silvan: 24 yaşındaki Engin Gezici ve Gezici'yi korumaya çalışırken vurulan halası 55 yaşındaki İsmet Gezici hayatını kaybetti. Aynı gün çıkan çatışmada vurulan 1 polis hayatını kaybetti Link
5 Kasım, Dağlıca: TSK tarafından yapılan açıklamaya göre 2 askerin hayatını kaybetmesi sonrası yapılan operasyonda Dağlıca'da 15 PKK'li çıkan çatışmada, 16 PKK'li de hava saldırısında hayatını kaybetti.
5 Kasım, Dicle: Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde PKK ile çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetti. Link
7 Kasım- Sur: Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde polis tarafından vurulan 18 yaşındaki Ferhat Doğru hayatını kaybetti. Link
7 Kasım, Uludere: Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde mayın patlaması sonrası 1 asker hayatını kaybetti. Link
9 Kasım, Silvan: Silvan'da özel harekatçıların kahvehaneye ateş açması sonrası ağır yaralanan iki yurttaştan 45 yaşındaki Mehmet Gündüz hayatını kaybetti. Aynı gün Yakup Sinbağ isimli bir genç daha polis tarafından vurularak öldürüldü.Link
9 Kasım, Dicle: Diyarbakır'ın Dicle İlçesi'nde çıkan çatışmada 4 PKK'li hayatını kaybetti.
10 Kasım, Yüksekova: Hakkari Yüksekova'da askeri konvoya düzenlenen saldırıda 1 asker (astsubay) hayatını kaybetti.Link
Yüksekova'da polislerin bir eve düzenlediği operasyonda bir özel harekat polisi hayatını kaybetti.Link
10 Kasım, Silvan: Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde bir asker tankın altında kalarak yaşamını yitirdi. Link
10 Kasım, Silopi: Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde PKK’lilerin polis zırhlı aracına roketatar ve uzun namlulu silahlarla düzenlediği saldırıda 3 polis hayatını kaybetti.
11 Kasım, Dargeçit: Mardin'in Dargeçit ilçesinde zırhlı polis aracının geçişi sırasında bomba yüklü araç patlatıldı. Patlamada o sırada olay yerinde bulunan 1 belediye işçisi hayatını kaybetti. Link

Karışılıklı açıklamalara rağmen
sokağa çıkma yasağı ve çatışmalarla birlikte
sivil ölümleri kesintisiz biçimde devam ediyor.


Fotoğraf: Selin Asker / soL

Selin Asker
11 Kasım, Silvan:Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde çıkan çatışmada 1 teğmen yaşamını yitirdi. Aynı gün Silvan'da polis aracına yapılan roketatarlı saldırıda Arif Demir adlı polis hayatını kaybetti. Diyarbakır Valiliği, Silvan'da 5 PKK'linin öldürüldüğüne ilişkin bir açıklamada bulundu. Link
12 Kasım, Silvan: Sokağa çıkma yasağının bulunduğu ilçede Süleyman Güleç isimli yurttaş öldürüldü.Link
12 Kasım, Silopi: 3 polisin öldüğü saldırıda yer aldığı belirtilen PKK'li Kadri Senar çıkan çatışmada öldürüldü.
13 Kasım, Silopi: Silopi'de, İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan Şehit Harun Mahallesi'ne yönelik atılan bombalar sonucu Fatma Yiğit isimli yurttaş hayatını kaybetti. Link
13 Kasım, Erciş: Van'ın Erciş ilçesinde, çıkan çatışmada bir astsubay hayatını kaybetti.
13 Kasım, Lice: Lice'de yola döşenen mayının patlaması sonucu 2 asker yaşımını yitirdi.
13 Kasım, İdil: Şırnak'ın İdil ilçesinde kobra tipi zırhlı araç ateşi ile vurulan 24 yaşındaki Abdullah Karaviş adlı genç hayatını kaybetti.
15 Kasım, Nusaybin: Sokağa çıkma yasağı olan ilçede hamile olan Selamet Yeşilmen evinin önünde öldürüldü.
16 Kasım, Çukurca: TSK'nın açıklamasına göre Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'ye yönelik operasyonda 13 PKK üyesi öldürüldü.
16 Kasım, Nusaybin: DİHA'da yer alan habere göre, Duruca Mahallesi’nde yaşayan 65 yaşındaki Abdulkadir Yılmaz, kalp krizi geçirdi. Çağrılan ambulans İpekyolu polislerce kapatıldığı için 3 saat sonra geldi. Nusaybin Devlet Hastanesine kaldırılan ancak doktor olmadığı için Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Yılmaz yaşamını yitirdi.
16 Kasım, Silvan: Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde vurulan ve hastanede tedavi gören Rıdvan Us kurtarılamayarak hayatını kaybetti.
18 Kasım, Nusaybin: Sokağa çıkma yasağının bulunduğu Nusaybin’de 45 yaşındaki Hasan Dal adlı yurttaş bombaatar mermisiyle vurularak öldürüldü.
19 Kasım, Nusaybin: 19 yaşındaki Musur Aslan adlı genç polis tarafından kafasından vurularak öldürüldü.
20 Kasım, Nusaybin:Atılan bombadan etrafa saçılan şarapnel parçalarının vücuduna isabet ettiği Muhammed Altunkaynak yaşamını yitirdi. Aynı günNurullah Kaplan adlı yurttaş açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.
21 Kasım, Yüksekova: 17 yaşındaki Mehmet Reşit Arıcı (17) ve Naim Nuyan "hendek operasyonu"nda bombaatar mermisinin isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.
21 Kasım, Nusaybin: Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 55 yaşındaki Şerif Alpar bombaatar ile vurularak hayatını kaybetti.
23 Kasım, Sur: Lice'deki operasyondan dönen askerleri taşıyan aracın Sur ilçe girişinde devrilmesi nedeniyle meydana gelen kazada 1 asker yaşamını yitirdi.Link
23 Kasım, Siverek: Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Kaymakam'ı hedef aldığı belirtilen saldırıda bir polis hayatını kaybetti.Link
23 Kasım, Silvan: Silvan'da "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin ateş açtığı araçtaki 1 kişi yaşamını yitirdi.Link
23 Kasım, Cizre: Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 9 Kasım akşamı vurularak yaralanan Rafet Aşut hayatını kaybetti.
24 Kasım, Sur:Diyarbakır'ın Sur ilçesinde operasyondan dönen zırhlı aracın devrilmesi sonucu ağır yaralanan 1 asker daha hayatını kaybetti.
24 Kasım, Şemdinli: TSK'dan yapılan açıklamada Hakkâri / Şemdinli’de 5 PKK üyesinin öldürüldüğü belirtildi.
24 Kasım, Cizre: Şırnak’ın Cizre ilçesinde karakol çevresinde güvenlik önlemi alan polise uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda ilçe emniyetinde görevli 1 sivil personel ve polis memuru hayatını kaybetti.
24 Kasım, Nusaybin: Yenişehir Mahallesi'nde dağıtılan ekmekten alabilmek için evinden çıkan Sedat Güngör, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.
27 Kasım, Bağlar: İlçede çıkan çatışmada 1 PKK'li çatışmada hayatını kaybetti.
28 Kasım, Sur: Diyarbakır'da silahlı saldırı sonrası Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetti. Saldırıda iki polis yaşamını yitirdi.Link
1 Kasım'dan bugüne kadar 30 sivil, 12 asker, 12 polis ve 61 PKK'li olmak üzere en az 115 kişi yaşamını yitirdi.

İHD verilerine göre, 7 Haziran'dan 1 Kasım'a kadar iki seçim arasında ise 271 sivil, 150 asker, polis ve korucu, 181 PKK'li toplamda en az 602 kişi yaşamını yitirdi

7 Haziran seçimleri ile başlayan çatışmalarda bugüne kadar toplamda en az 717 kişi yaşamını yitirdi.

Analiz: Ali Ufuk Arikan
Görselleştirme: Turgut Yıldız
29 Kasım 2015