• BİR DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN

    15-16 Temmuz'da neler yaşandı?

    Ali Ufuk Arikan - Turgut Yıldız

    15 Temmuz

Bu haberi hazırlarken basına yansıyan ve ifadelerde verildiği iddia edilen somut bilgilerden yararlandık ve tarihe not düşmek istedik. Ancak biliyoruz ki Türkiye tarihinin belki de en karanlık organizasyonlarından biri olan 15 Temmuz Darbe Girişiminde daha açığa çıkmayan çok fazla karanlık nokta var. Bir bakanın da itiraf ettiği gibi, olayın üzerinden haftalar geçmesine rağmen hala "kırmızı çizgiler" ortaya çıkarılmış değil.

Ancak bunu Cemaat'in iyi kamufle olma yeteneğine ya da ortada devreye girecek A,B, C, D planları olmasına falan bağlıyor değiliz. Böyle planlar elbette olabilir ama asıl mesele ideolojik ve örgütsel olarak birbirinin içine fazlasıyla geçmiş AKP ve Cemaat'in bir noktadan sonra ayrılmasında yatan güçlüktür.

GENELKURMAY, TANKLAR VE KÖPRÜ...

"Tam emin olmamakla birlikte muhtemelen saat 21:00 e doğru arkam kapıya dönük bir şekilde yuvarlak toplantı masasında çalışırken kapı çaldı, ben gir dedim ve hatta kimsin bu saatte gibi bir şey de söyledim. Baktığımda Karargahta görevli Proje Yönetim Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli ‘nin geldiğini gördüm."

Saat 21.00'de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın odasına girilmesiyle fiili olarak başlayan darbe girişimi, saat 22.00 sularında Boğaziçi Köprüsü, Beylerbeyi Sarayı önlerine çıkan tanklar, Ankara'da alçak uçuş yapmaya başlayan savaş uçaklarıyla birlikte resmen ilan edilmiş olacaktı.

Ancak o saatlerde henüz "tatbikat", "büyük terör saldırısı ihbarı var" şeklinde gündeme gelen ilk haberler "darbe" şüphesinin yanına ekleniyor, "darbe mi acaba" soruları net bir yanıt bulamıyordu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken resmi ilan köprüde bir asker tarafından yapılacak, Türkiye "TSK yönetime el koydu" haberini ilk kez bir askerin köprüde bir vatandaşa yaptığı açıklamadan öğrenecekti.

Haber: İstanbul'da Asker: TSK Yönetime El KoyduSAAT 21.00-22.00

Saat 22.00'yi gösterdiğinde köprüye ilk askeri birlikler çıkmaya başladı. Zırhlı araçlar İstanbul'da Boğaziçi ve FSM'yi kapattığı dakikalarda Genelkurmay Karargahı'nda da hareketli dakikalar başlamıştı.Genelkurmay Binası'nda darbeci askerler tarafından "derdest" edildiği belirtilen Hulusi Akar, Karargah binasında bir helikoptere bindirilerek girişimin merkezi olan Akıncı Üssü'ne götürüldü. Hulusi Akar Akıncı'ya götürülürken, zırhlı birlikler İstanbul ve Ankara'da Emniyet Müdürlükleri, TRT binası, devlet kurumları, valilikler ve kent merkezleri gibi kritik noktalara doğru yola çıkmıştı.

Saat 22.00'yi gösterdiğinde köprüye ilk askeri birlikler çıkmaya başladı.

Köprüyü ulaşıma kapatan askerler
SAAT 23.00

Saatler 23.00'ü gösterdiğinde bir darbe girişiminin başladığı "resmen" duyuruldu. Başbakan Binali Yıldırım, televizyon kanallarına telefonla bağlanlarak "bir kalkışma söz konusu" açıklamasında bulundu. Köprü tutulmadan şans eseri karşıya geçen Yıldırım, Ankara'nın da kendisi açısından güvensiz olması nedeniyle tüm geceyi Kastamonu'da bir kaymakamın evinde geçirecekti.

Aynı dakikalarda asker Taksim'e çıkarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ve Vatan Emniyet Müdürlüğü önünden silah sesleri gelmeye başladı. Benzer şekilde darbe girişimin simge yerlerinden birisi haline gelen Boğaziçi Köprüsü'nde de asker ve polis arasında silahlı çatışmalar başladı.

Ankara'da aynı dakikalarda Genelkurmay önünden silah sesleri yükselmeye başladı. Asker Kızılay'a çıkarken asıl büyük saldırı haberi ise başka bir noktadan geldi. Gölbaşı'nda bulunan Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı binasında darbe girişimi sonrası müdahale için toplanan özel harekatçılar F-16'lar tarafından atılan bombayla vuruldu. 50 polisin hayatını kaybettiği saldırı sırasında özel hareket bahçesinde havalanmaya hazırlanan polis helikopteri de vuruldu.

Saatler 23.30'u gösterirken, Hulusi Akar'ın "rehin alındığı" haberi Anadolu Ajansı tarafından resmen duyuruldu.

SAAT 24.00 - MODA'DA DÜĞÜN BASKINI

Darbe girişimi sırasında en kritik rolü oynayan havacılar, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın ve birçok havacı generalin bulunduğu düğünü basarak komutanların hepsini rehin aldı. Moda'daki baskın darbe girişiminin en kritik adımlarından biri olarak kayıtlara geçti.MİT BİNASINA ATEŞ AÇILDI

Darbe girişimi tüm hızıyla sürerken İstanbul ve Ankara'nın birçok noktasından çatışma sesleri gelmeye başladı.Ankara'da alçak uçuş yapan savaş uçakları kenti esir aldığı sırada, bu kez de helikopterlerden kimi kritik noktalara ateş açılmaya başlandı. Saatler 24.00'ı gösterdiğinde MİT binası helikopterlerden açılan ateşle hedef alındı.YURTTA SULH KONSEYİ

Aynı dakikalarda darbe girişimine ilişkin ilk "resmi" açıklama geldi. "Yurtta Sulh Komitesi" adıyla TRT ekranlarından yapılan açıklamada TSK'nın ülke genelinde yönetime el koyduğu duyuruldu.ERDOĞAN FACETIME'DA

Darbe girişimi sonrası nerede olduğuna ilişkin uzun süre bilgi alınamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk ekranlarına "Facetime" üzerinden bağlanarak "silahlı kuvvetler içindeki bir azınlığın kalkışması, paralel yapının hareketi" derken, halkı sokağa çıkmaya çağırdı.Erdoğan'ın çağrısı sonrası ağırlığını AKP'lilerin oluşturduğu insanlar askeri birliklere ve askerin ele geçirdiği yerlere yürüyüşe başladı. Bu sırada açılan ateşler ve polisle asker arasında çıkan çatışmalar sonrası ölüm haberleri de gelmeye başladı.

Saatler 01.00'e yaklaşırken darbecilerin TRT yayınını kesen Türksat'ın Gölbaşı binasına yaptığı saldırıda 2 kurum çalışanı hayatını kaybetti.

Ankara'daki tankların Kızılay'da araçları ezdiği görüntüler ortaya çıktı.

Tanklar Sokaklarda
SAAT: 01.00- 02.00

Erdoğan'ın Marmaris'ten Atatürk Havalimanı'na doğru yola çıktığı haberleri servis edilmeye başlandı. Haber ilk olarak 00.20'de AA tarafından duyuruldu ama teyit edilemedi.Ankara ve İstanbul'da çatışmalar Boğazçi Köprüsü, Genelkurmay, MİT, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Vatan Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında yoğunlaştı.Ankara Emniyet Müdürlüğü binası önünde yaşanan çatışmalar sürerken, Emniyet Binası bir savaş uçağı tarafından vuruldu.

Haber: 15 Temmuz Gecesi Emniyet Binası ÖnüDiyanet'ten camilere yapılan çağrı sonrası ülke genelinde tüm camilerden sokağa çıkın çağrısı yapıldı ve selalar okunmaya başlandı.

Saatler 02.00'ye geldiğinde Anadolu Ajansı Gölbaşı'nda F-16 bombalaması sonrası 17 polisin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Aynı saatlerde televizyonlara bağlanan bazı komutanlar darbeye karşı olduklarına ilişkin açıklamalar yapmaya başladı. Bu askerler arasında 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar da bulunuyordu. (Darbe girişiminin başında AKP'liler tarafından darbenin başındaki isim olarak sunulan Dündar'ın Marmaris'teki Erdoğan'ı arayak İstanbul'a çağıran ve güvenliğinizi sağlarız diyen kişi olduğu ortaya çıktı.)

TRT, darbe girişiminde bulunanlardan alındı.

MECLİS VURULDU

Saatler 02.30'u gösterdiği sırada Meclis binası darbe girişiminde bulunan F-16'lar tarafından vuruldu.İstanbul'dan ve Ankara'nın çeşitli yerlerinden çatışma sesleri gelmeye devam etti. Ankara'daki tankların Kızılay'da araçları ezdiği görüntüler ortaya çıktı.SAAT 03.00

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağının hala havada olduğu ve Atatürk Havalimanı'na inemediğine ilişkin haberler ortaya çıktı. Aynı dakikalarda İstanbul semalarında F-16 sesleri duyulmaya başlandı.

ASKER HÜRRİYET VE CNN'DE

Aynı dakikalarda darbeciler CNN ve Hürriyet binasına asker indirdi. Hürriyet'in ve CNN Türk'ün yayını durduruldu. Digitürk yayını ülke genelinde kesildi.Saatler 3.20 sularında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan uçak İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.DARBENİN SORU İŞARETLERİ: MARMARİS...

Erdoğan'ın İstanbul'a indiği haberlerinin geldiği dakikalarda bu kez Erdoğan'ın ayrıldığı otele özel bir tim tarafından baskın yapıldığı haberi basına yansıdı. Baskın sırasında Erdoğan'ın koruma ekibinde yer alan 2 polis hayatını kaybetti. Darbe girişimi sonrası tutuklanan ve baskının başında yer alan Tuğgeneral Gökhan Sönmezateş, planladıkları saatte yola çıkmaları durumunda hedefe ulaşabileceklerini ancak görev iptal talimatı gelmesi nedeniyle zaman kaybettiklerini söyleyecekti.

Haber: Darbeci general: Ankara'ya canlı getirecektik

SAAT 04.00 - ERDOĞAN HAVALİMANI'NDA KONUŞTU

Çatışmalar devam ederken Erdoğan saatler 4.20'yi gösterdiğinde Atatürk Havalimanı'nda bir açıklama yaptı. Erdoğan, "Atatürk Havalimanı'nı üzerinde F-16'lar uçuyor. Niye uçuyor? Biz bunları düşmana karşı ülkeyi savunsun diye aldık. Ben Marmaris'teydim. Maalesef arkamızdan bombalamışlar orayı” dedi.

Aynı dakikalarda Başbakan Binali Yıldırım, Eskişehir'deki üsse Ankara'daki uçakların vurulması ve Akıncı Üssü'nün bombalanması talimatını verdi. Askelerin önce bu emri reddettiği ancak daha sonra harekete geçtiği verilen ifadelerle ortaya çıktı.

Haber: Başbakan ile korgeneral arasında yazılı emir diyaloğu

SAAT 05.00

İstanbul ve Ankara'da çatışma haberleri gelmeye devam etti. Köprüde bir TOMA tank atışıyla vuruldu. Bir diğer tank atışı ise köprünün yakınlarındaki durakta bekleyen vatandaşlara isabet etti.

Genelkurmay binası önünde tankın vatandaşların üzerine sürmesi sonrası ölümler yaşandığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı:Saatler ilerlerken Genelkurmay Binası'nda bulunan askerlere "teslim olun" çağrısı yapıldığı haberi geldi.

Binali Yıldırım, darbeci bir generalin öldürüldüğünü, 130 askerin gözaltına alındığını açıkladı.

Darbe girişimi sırasında öldürülen generalin Tuğgeneral Semih Terzi olduğu ortaya çıktı:Harbiye Orduevi ve TRT Radyo binası sabah 05.45 sıralarında polisin kontrolüne geçti.

Teslim olan askerlere köprüde linç girişiminde bulunuldu
Hürriyet köprüde 6 askerin linç edildiği haberi geçti.

Tanklar Sokaklarda
SAAT 06.00

Genelkurmay Binası önü kamyonlarla kapatıldı. İçerden dışarıya, dışarıdan içeriye yönelik ateş açılmaya devam edildi.Hulusi Akar'ın yerine 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın vekaleten atandığı açıklandı.Çatışma yoğunluğu azalsa da devam etti.

KÖPRÜDEKİ ASKERLER TESLİM OLDU

Darbe girişiminin psikolojik olarak tamamen kırıldığı görüntüler ise Boğaziçi Köprüsü'nden geldi. Köprüde bulunan askerler teslim olmaya başladı.Teslim olan askerlere köprüde linç girişiminde bulunuldu, Hürriyet köprüde 6 askerin linç edildiği haberi geçti.SARAY'A BOMBA

Ak Saray'a bağlı komplekste bulunan Millet Camisi önünde bekleyenlerin üzerine iki bomba atıldı, 6 kişi hayatını kaybetti.SAAT 07.00...

Yurtta Sulh Komitesi 3. ve son açıklaması olarak tarihe geçen açıklamasını yaparak "Yurtta Sulh Harekatı kararlı şekilde devam etmektedir" dedi.

Haber: TSK: Yurtta Sulh HArekatı Kararlı Şekilde Devam Etmektedir

Kuleli Askeri Lisesi'ne polis ekipleri tarafından operasyon düzenlendi.

GÜLEN'DEN KINAMA

AFP, Gülen'in darbe girişmini kınadığı şeklinde bir haber servis etti:

Haber: Gülen'den darbe açıklaması

AKAR KURTARILDI...

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın kurtarıldığı haberleri servis edilmeye başlandı. Akar'ın darbenin önemli isimlerinden olarak gösterilen Mehmet Dişli ile birlikte helikopterden indiği görüntüler ortaya çıktı. Akar'ın kurtarıldıktan sonra Dişli'yi tutuklattığı belirtildi.Genelkurmay Karargahı'ndaki darbeciler öğle saatlerine doğru teslim oldu.

DARBE GİRİŞİMİNİN MERKEZİ BOMBALANDI

Darbe girişmin merkezi olan ve rehin alınan tüm komutanların getirildiği Akıncı Üssü, Eskişehir'den kalkan F-16'larla bombalanarak uçakların kalkışı engellendi.ASKERİ BİRLİKLERE POLİS OPERASYONLARI

16 Temmuz öğlen saatlerine doğru darbe girişiminin tam olarak başarısızlığa uğradığı netleşti. İstanbul ve Ankara'da birçok askeri birlik polis operasyonuyla basıldı. Ülke genelinde birçok kışlanının önü iş makineleriyle kapatıldı.8 darbeci asker bir helikopterler Yunanistan'a inerken, burada gözaltına alındı.

GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

Ülke genelinde binlerce asker gözaltına alınmaya başlandı. Kışlalara birer birer operasyonlar düzenlendi. Birçok general gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan generallerin gözaltı sonrası görüntüleri AA tarafından paylaşıldı. Görüntüler sonrası askerlere işkence edildiği iddialarına Adalet Bakanlığı "arbedede oldu, işkence yok" yanıtı verdi.

3 bine yakın hakim ve savcı görevden alınırken bunların önemli bir bölümü hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Eş zamanlı olarak birçok ilden "açığa alınan polis" haberleri gelmeye başladı.16 BİN KİŞİ TUTUKLANDI

Darbe girişimi sonrası Akın Öztürk, Mehmet Dişli, Kubilay Selçuk gibi komutanlar dışında Nazlı Ilıcak, Mümtazer Türköne, Hüseyin Avni Mutlu gibi isimler tutuklandı.

Toplamda 20 binden fazla kişi gözaltına alınırken son açıklanan sayılara göre tam 16 bin kişi tutuklandı. 7 bin kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Gözaltı ve tutuklamalar her gün artmaya devam ediyor.

GÖREVDEN ALMALAR

Darbe girişimi sonrası kamu kurumlarında büyük bir tasfiye operasyonu başladı. Tüm kamu kurumlarına yansıyan Cemaat tasfiyesinde 70 binden fazla kamu çalışanı görevlerinden alındı. Bakanlıklar, TRT, TÜBİTAK, YÖK, üniversiteler, Diyanet, Sayıştay, RTÜK, SPK, TOKİ ve BDDK tasfiye yapılan kurumlardan sadece bazıları oldu...

Haber: Darbe girişimi sonrası yapılan tasfiyelerin listesi

İFADE KARMAŞASI: AKIN ÖZTÜRK VE MEHMET DİŞLİ

Darbe girişimi sonrası en büyük tartışma başlıklarından biri ise verilen ifadeler oldu. Cemaatçi komutanların tamamına yakını Cemaat bağlantılarını reddederken, özellikle darbenin 1 numarası olduğu ileri sürülen Akın Öztürk'ün durumuna ilişkin çelişkili ifadeler ortaya çıktı.

Akın Öztürk, kendisinin darbecileri ikna etmekle görevlendirildiğine ilişkin bir savunma yaparken, benzer ifadeler Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal tarafından da kullanıldı. Buna karşın Öztürk darbenin 1 numarası olarak tutuklanarak cezaevine konuldu. Bunun dışında basına yansıyan görüntülere göre, darbe girişimi sonrası en çok işkenceye maruz kalan isimlerden biri de Akın Öztürk oldu.

Haber: Akın Öztürk'ün ifadesinin tamamı

Haber: TSK'dan Akın Öztürk açıklaması

Darbe girişimini kilit isimlerinden olduğu belirtilen Mehmet Dişli'nin verdiği ifade de oldukça dikkat çekici. Dişli'nin verdiği ifadeyle Hulusi Akar'ın verdiği ifade birbiriyle çelişen ifadeler içerirken, Akar en başından beri darbeci olduğunu bildiğini söylediği Dişli ile neden aynı helikoptere binerek birlikte Başbakanlık'a geldiklerini ise açıklamış değil.

Haber: Genelkurmay Başkanı'nın ifadesi

Haber: Mehmet Dişli'nin ifadesi

Haber: Abidin Ünal'ın ifadesi

İfadesi dikkat çeken bir diğer isim ise Hulusi Akar'ın yaveri Levent Türkkan oldu. Türkkan'ın basına yansıyan ifadesinde cemaat üyesi olduğunu itiraf ettiği, sınav sorularının çalındığını anlattığı, darbe girişiminde yer alan isimlere ilişkin bilgi verdiği iddia edildi. Türkkan'ın ifadesinde yer aldığı belirtilen dikkat çekici bir bölüm şöyle:

"15 Temmuz öğleden sonra Tümgeneral Mehmet Dişli'nin odasına gittim. O da cemaatçidir. Bize 'Genelkurmay Başkanı'na sen Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım' şeklinde beyanda bulundu. Dişli, Akar Paşa'nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. Ancak Akar teklifi kabul etmedi. Kuvvet Komutanları da ikna edilemedi."

Haber: Hulusi Akar'ın Yaverinin İfadesi

Haber: Cemaatçi Yarbay'ın işkence fotoğrafı paylaşıldı

İstanbul ve Ankara'da birçok askeri birlik polis operasyonuyla basıldı.
Ülke genelinde birçok kışlanının önü iş makineleriyle kapatıldı.

Gözaltına alınan askerler
ENİŞTEDEN ÖĞRENİLEN DARBE VE MİT

15 Temmuz darbe girişiminin en kritik rollerinden birini de MİT oynadı. Darbe bilgisi havacı bir binbaşı tarafından saat 15.00'da MİT'e iletiliyor. Başbakan Yıldırım, bu ihbara ilişkin daha net detaylar da veriyor: "Bana nakledilen, MİT'in naklettiği şu: Bir binbaşı bir önemli bilgi için MİT'e gelmek istiyor. Erken geliyor. Saat 15:00 civarında kabul ediliyor. Kabul edilince, 'Ben izindeydim, beni geri çağırdılar, dediler ki 7'de hazır ol, görevin helikopterle gidip MİT'i bombalamak.Hakan Fidan'ı alıp gelmek' diyor."

Bu görüşme sonrası Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar arasında bir görüşme yapılıyor. Yine Yıldırım'ın aktardığı bilgiye göre ikili saat 20.00'a kadar görüşüyor ve bu sırada Hulusi Akar kuvvet komutanlarını toplarayak çeşitli emirler iletiliyor. Buna karşın emirlerin bir kısmı ilgili birimlere ulaşmıyor, bir kısmı da ulaşsa da başarı sağlayamıyor. Üstelik darbe girişiminden haberdar olan TSK, şans eseri kurtulan ve polis karakoluna sığındığı belirtilen Deniz Kuvvetleri Komutanı dışında tüm kuvvet komutanlarını "rehin" veriyor.

YA ZİYA DALGA MI GEÇİYORSUN?

Bu duruma tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise darbe girişimini nasıl öğrendiğine ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

21.15 civarında tabii Ankara ve İstanbul’da askeri araç ve gereçlerin hareketlenmesine dair bir şeyler duyuyor ama ben en önemlisi 21.30 gibi eniştem beni arıyor. Diyor ki Beylerbeyi Sarayı’nın orada bir hareketlilik var, askerler geldi, araçların köprüye girişini engelliyor. Ben ilk duydum inanamadım. ‘Ya Ziya dalga mı geçiyorsun, ne alakası var’ dedim. MİT Müsteşarını aradık ulaşamadık. Genelkurmay’ı aradık, ulaşamadık.

Darbe girişiminin sabahında Ankara Emniyet Müdürlüğü binası.

Gözaltına alınan askerler
soL'DAN DARBE DEĞERLENDİRMELERİ

Darbe girişimi sonrası herkes neler olduğunu anlamaya çalışırken soL'da da darbe girişimine ilişkin birçok değerlendirme, röportaj ve köşe yazısı yer aldı.

Komünist Parti Merkez Komite Üyesi ve soL yazarı Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. Okuyan, darbe girişiminin "kurgu" olduğu yönündeki iddialara "iktidar böyle bir kurguyu iç rahatlığıyla yazıp sonra icra edecek bir iç bütünlüğe sahip değil" derken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üzerine "yeni ve başka araçlarla" gidilebileceğini söyledi.

Kemal Okuyan: Darbe girişiminin mutlak başarı beklenerek hazırlandığını düşünmüyorum

Yazarımız Özgür Şen, darbe girişimine ilişkin "Bir sonraki darbe ne zaman?" başlıklı bir yazı kaleme alırken, bir de çağrıda bulundu:

"İnsanı endişeye ve korkuya sevk edip umudunu kıran bu kısır döngüden çıkışın yolu ortada. Bir an için aklınızı ve cesaretinizi toplayıp, sizin gibi bu ülkenin aydınlık geleceğini arayan insanlarla bir araya geleceksiniz. O kadar zor değil, üstelik başka bir seçenek de kalmadı."

soL'da yer alan önemli değerlendirmelerden bazıları:

Kemal Okuyan: Bir kez daha darbe

Aydemir Güler: Parçalanmıştı, hiç kalmadı

Özgür Şen: Darbenin arkasındaki patronlar kim?

Kemal Okuyan: Batı Erdoğan’ı, Erdoğan batıyı itibarsızlaştırırken…

Aydemir Güler: Cehalet mi riya mı?

KOMÜNİST PARTİ'DEN TEMMUZ DEĞERLENDİRMESİ

Darbe girişimi sırasında "milli mutabakat" için "muhalefet" sıraya girerken Komünist Parti 19 maddelik önemli bir 15 Temmuz değerlendirmesi yayınladı.

Darbenin hemen ardından 16 Temmuz sabaha karşı yapılan açıklamanın ardından gelen değerlendirmeden bir madde:

"Cemaatin, devlete çöreklenmiş çetelerin, çıkar gruplarının, tetikçilerin ve hatta mafyanın "örgütlü" davranma becerisine sahip olduğu bir ülkede örgüt düşmanlığının halk saflarında nasıl bir boşluk yarattığı bir kez daha anlaşılmış olmalıdır. Ötesine giderek diyebiliriz ki, insanlık ideallerinden, sınıfsız, sömürüsüz bir toplumdan yana olan herkes, kalıcılığı, sürekliliği ve ortak aklı olan bir örgütlülük için çalışmak zorundadır. Bunu yapmamak, bu konudaki tembelliği ya da vurdumduymazlığı meşrulaştırmak, halk düşmanlığıdır. Cemaatten, gericilikten, sermayeden ve emperyalist merkezlerden bağımsız bir sınıf örgütlenmesinin güçlendirilmesi ve yetkinleştirilmesi bir zorunluluktur. Siyasallaştırılmayan halk tepkilerini, örgütlenmeyen kitle çıkışlarını kutsayanlar, "gezi çoğulculuğu" edebiyatı ile hedefsizliği ve şekilsizliği bir hedef haline getirenler, artık derslerini almış olmalıdırlar."

Komünist Partiden 19 Maddelik '15 Temmuz' Değerlendirmesiİçerik: Ali Ufuk Arikan
Görselleştirme: Turgut Yıldız